Current Timetable

This is version 3 of the timetable. It may update slightly before the event.

 

 

 

Thursday

Friday

Time:

Area A

Area B

Area A

Area B

9-10

 

                                      Yoga 9:30am

10-11

Strength and Flexibility

Flick Lannan

 

11-12

Flip with a stick (Staff)

Dan Gunthorpe

Unicycle- riding and more

Simon Wright

12-1

Registration + Gym Opens!!!

Partner Poi Party

Brett Star and Ben Turner

Excalibur- Advance Vertax Diabolo Jordan Twartz

 

1-2

Poi Beginner

Kaleb Whatson

 

Hats

Jamie Bretman

 

2-3

3 Ball Basic Tricks

Simon Wright

 

Poi Intermediate

Tim Goddard (Timmehtek)

Moving Passing Patterns

Minuet, Pistons Trefoil, weave, Bruno’s Nightmare- Julian

 

3-4

Dragon Staff

Brett Star

Passers Meet Up

Julian

1 Hoop Flourish and Wraps

Shona Conacher

3 Ball- Learn Mills Mess

Philippe Quolin

4-5

Unicycle- Learning to ride

Simon Wright

Multi Ball Contact

Philippe Quolin

6 Club Fancy Passing Tricks, Shoulder rolls, Tomahawks and Smash!        -Simon Wright

 

5-6

My First passing Tricks

Julian

 

Cigar Boxes (sorry no cigars)

Adrian

Club Rolls and Hits

Byron Hutton

6-7

Siteswaps

Byron Hutton

 

 

 

Shows

Fire Show and Fire Jam-7pm.

Soutar park, Albert Street, Goodwood (5 min walk)

AJC Gala Show– Tandanya Theatre- 8pm.

253 Grenfell Street, Adelaide,

 

*Blank spaces are available for participants to sign up, donate and teach workshops on the day of the convention.

 

Saturday

Sunday

Time:

Area A

Area B

Area A

Area B

9-10

                             Yoga 9:30am

                                        Yoga 9:30am

10-11

5 Ball drills and technique

Simon Wright  

 

 

 

11-12

Roundabout Passing Part 1

Simon Wright

Juggle Sticks/Staff

Dan Gunthorpe

Roundabout Passing Part 2

(part 1 is necessary) Simon W

Kendama

Ben Turner

12-1

Fundamental Technique Training,

Byron Hutton

1 Diabolo, Body orbits, Suns and Suicides

Jordan Twartz

Contact Juggling

The Amazing Mr Jeff

Club Balancing

Rhys Davies (the Trickster)

1-2

The Art of Street Performing

Sam Hryckow (Mr Fish)

Foot Stalls with Balls

Maggie Rees

Advance Poi

Tim Goddard (Timmehtek)

 

2-3

Multiple Hula Hoop Splits 

Shona Conacher

5 Ball Multiplex Moves

Josh Croall

   Juggling Olympics!!

3-4

Hoop Isolations

The Amazing Mr Jeff

Fight Night Qualifications 

4-5

 

5-6

 

Fight Night Finales!!

End of convention – Pack up and leave

6-7

 

 

Shows

Renegade Show with Rhys the Trickster!

 8pm- Midnight

 

*Blank spaces are available for participants to sign up, donate and teach workshops on the day of the convention.

 

PDF Download.

You can also download a pdf file of the timetable in a convenient 2 page A4 layout. Just download it here